Před devadesáti lety
[Křečovické listy 6/2004]

Hlavní bosenské město Sarajevo navštívil následník habsburského trůnu František Ferdinad d´Este se svou manželkou Žofií. Bylo po manévrech c. a k. armády v hraniční oblasti se Srbskem a následník, který se po jistém váhání ujal jejich řízení, byl s výsledky nadmíru spokojen. Císaři Františku Josefovi poslal telegram, v němž kromě jiného sděloval: „Stav jednotek, jejich výcvik, jakož i výkon byly naprosto skvělé and vší pochvalu. Vynikající duch, vysoký stupeň výcviku a výkonnosti. Zítra navštívím Sarajevo, večer odjíždím." To se psal 27. červen 1914.

Bezprostředním podnětem k vypuknutí světové války byl sarajevský atentát, na rakouského arcivévodu Fratiška Ferdinanda k němuž došlo 28. června 1914 v Bosně. Tuto událost nelze považovat za skutečnou příčinu války. Rozpory mezi znepřátelenými mocnostmi byly tak hluboké, že konflikt byl nevyhnutelný již před atentátem.

Rakousko však 23.července 1914 doručilo Srbům desetibodé ultimátum, které mělo být splněno do osmačtyřiceti hodin. Srbsko ve stanovených osmačtyřiceti hodinách přijalo osm podmínek a dvě navrhlo k posouzení haagského tribunálu.

Rakouští generálové rozhodli, že jakékoliv další vyjednávání se Srbskem je nepřijatelné a vyhlásilo 28. července 1914 Srbsku válku a začalo odstřelovat hlavní město Bělehrad.

Válka v letech 1914-1918 se poprvé rozšířila z určitého omezeného území na celý svět. Vojenskou změnou bylo nasazení nových zbraní: letadla bombardovací a stíhací, vzducholodě, tanky, kulomety, plamenomety a bojové plyny.

K usmrcení rakouského arcivédovy a spuštění válečné mašinérie stačila jedna kulka. Podle výpočtu provedeného po skončení bojů připadlo na každého vojáka zabitého v bitvách padesát tisíc výstřelů. Do první světové války bylo mobilizováno 70 156 000 osob a počet padlých a zemřelých na následky války bylo 9 442 000 osob. Také se uvádí, že nejméně 11 000 000 osob bylo zraněno a vyřazeno z normálního života.

Válka skončila a mírové dohody určily nové rozdělaní světa, které během následujících let doznalo několik změn. Bohužel to ovšem nebyla válka o ukončení válek, jak se všeobecně doufalo. Pohled na válku vystihl dokonale spisovatel Erich Maria Remargue (1898-1970). Do armády narukoval v roce 1914, kdy mu bylo osmnáct let. Během války byl několikrát zraněn, ale pokaždé přežil a uzdravil se. Své vzpomínky a zkušenosti vnesl do románu Na západní frontě klid a Cesta zpátky. Román Na západní frontě klid se stal klasickým dílem vyjadřující život vojáků v bojové linii. Život ve válce a vztahy vojáků a důstojníků v c. a k. armádě popsal formou osobitého humoru spisovatel Jaroslav Hašek v románu Dobrý voják Švejk.

Třebaže od první světové války uplynulo tolik času je tato událost trvale zapsána v povědomí evropských i dalších národů. Mnohé rodiny z našich osad ztratily ve válce svoje otce a syny.

jménoč.p.
Český BedřichKřečovice34 Bouček FrantšekHůrka5
Český Eduard"14 Bouček Bohumil"5
Český Karel"14 Adam Jan"6
Jehlička Josef"13 Kotrba JosefBrdečný3
Marešovský Petr"48 Kudrna FrantišekStražovice 
Neterda Josef"44 Járka JanVlkonice 
Trenčínský Václav"36 Doležal JosefKrchleby26
Starosta Ludvík"30 Hrdinka Josef"5
Smíšek Jan"22 Graif František"16
Vondráček František"18 Mašek Josef"35
Vondráček Jan"18 Mašek Antonín"35
Zeman Josef"5 Medal Antonín"33
Zeman Jaroslav"51 Bezouška AntonínNahoruby 
Andrik JanZhorný3 Kovrzek Josef" 
Burian Václav"11 Kovrzek František" 
Burian Josef"11 Bezouška Karel" 
Kloubský Josef"8 Červenka Rudolf" 
Vyskočil Josef"7 Kloubský Karel" 
Vršecký VáclavHořetice6 Červenka Rudolf" 
Vršecký Bohumil"18 Kloubský Karel" 
Šembera Josef"12 Šobíšek Josef" 
Štěpánek Josef"22 Hodík Antonín" 
Kovařík JosefHůrka9 Šobra Bedřich" 

Seznam padlých mužů není úplný pokud někdo ze čtenářů může doplnit budu rád

Novotný Pavel