Křečovická pošta
[Křečovické listy 1/2003]

Než byla zřízena pošta, využíval se pro doručování zásilek obecní posel. Jednou, později i dvakrát týdně chodil na poštovní úřad do Neveklova. Zásilky odebíral a zároveň po Křečovicích roznášel.

V Křečovicích byl otevřen státní poštovní úřad 15. května 1903 pro obce a osady Křečovice, Skrýšov, Břišejov, Suchdol, Zhorný, Lísek, Velběhy, Krchleby, Lhotka, Vlkonice a Stražovice. Pro poštovní zásilky si chodil listonoš pěšky do Neveklova. Jak přibývalo zásilek, byl použit i dopravní prostředek - trakař, později ruční kára. Od října 1913 začal projíždět Křečovicemi krytý poštovní vůz. Vyjížděl ze Sedlčan, zastavil se v Křečovicích. Potom dojel do Neveklova a zase zpět do Sedlčan.

Poštovní úřad byl otevřen 15. května 1903 v domě tehdejšího starosty pana A. Hrubanta č.p.50. Zde byl až do roku 1924, kdy přesídlil do domu pana Šťastného č.p.56. Po osmi letech se vrátil zpět do č.p.50 a po pěti letech opět do domu na návsi č.p.56, kde zůstal až do konce roku1992. Od ledna 1993 je pošta umístěna v obecním domě č.p.59.

V roce 1926 byl instalován na poště radiopřijímač. Telefon byl zaveden v r. 1940. V současné době je pošta vybavena počítačovou technikou. Uplynulo sto let od otevření poštovního úřadu. Provoz byl přerušen v období světové války při vystěhování obce. Po válce 21. srpna 1945 je pošta znovu otevřena. Značnou změnou prochází pošta v roce 1998, kdy přestává doručovat, ale zásilky jen přijímá. Zásilky doručují pracovnice autopošty z Neveklova. Provoz pošty zabírá širokou škálu služeb od klasických poštovních přes bankovnictví až služby pojišťoven. V dohledné době je i připojení internetové služby. Tolik stručně o stu letech poštovního úřadu v Křečovicích.

Na doplnění, jaké byly problémy v doručování zásilek. Článek byl otištěn v časopise Vltavské proudy r.XII. v roce 1933:

Ministerstvu pošt v Praze.
Střední Povltaví trpí nedostatkem poštovní dopravy. Ku příkladu obce přidělené poštovnímu úřadu v Netvořicích, zimní dobou dostávají poštu až druhý den po dojití na poštovní úřad a na Neveklovsku ještě hůře po celý rok, protože přespolní listonoši těchto poštovních úřadů pro rozlehlost obvodů vycházejí na obchůzku ráno před 8.hod., aby se navrátili za světla. Ale poštovní zásilky, hlavně pražské pošty, přijdou na tyto úřady až po 9.a 10. hodině dopoledne. A přece dalo by se této nevýhodě našeho kraje odpomoci zavedením poštovního kurzu z Prahy přes Libuš - Jílové - Netvořice - Neveklov - Křečovice do Sedlčan státním lehkým autobusem ráno před 6. hodinou z Prahy a ze Sedlčan do Prahy po 17. hodině. Tento autobus by vzal veškerou ranní poštu, hlavně noviny a předal by ji jmenovaným úřadům, nejposlednějšímu před 8. hod. ráno.

Tolik článek. Zdá se vám to starý problém?

Pavel Novotný