Pohřeb Mistra Josefa Suka před 70 lety
[Křečovické listy 9/2005]

Smrt skladatele Josefa Suka rektora státní hudební konzervatoře v Praze bolestivě překvapila celou tehdejší kulturní veřejnost. Je málo umělců, kteří se těšili takové obecné úctě jako Josef Suk.

President republiky poslal synovi Josefa Suka jeden z prvních soustrastných telegramů: Náhlý odchod Mistra Suka mně hluboce dojal. Myslím-li na něj, myslím na českou hudbu, která jeho ztrátu pocítí nejvíce. Vyslovuji Vám upřímné sympatie. T.G.Masaryk

Senátor V. Kleofáč zaslal projev soustrasti: Političtí lidé nesmí nikdy zapomínati velkých umělců. Národ nežije pouze politikou, nýbrž také géniem velkých Smetanů, Dvořáků, Mánesů, Suků a Myslbeků. Klaním se před památkou Vašeho velkého otce a projevuji Vám soustrast jménem celé strany. Místopředseda senátu V. Kleofáč.

Smuteční obřady a rozloučení se konaly v Benešově, Praze a v Křečovicích.

Z benešovského bytu zesnulého J. Suka byla 1. června 1935 po smutečních obřadech za zvuků písně A. Dvořáka přednesené pěveckým spolkem Ozvěna za řízení sbormistra J. Kašpara snesena rakev do pohřebního vozu. Žáci benešovských škol utvořili pohyblivý špalír a sypali květy na cestu kudy šel smuteční průvod. U sokolovny bylo poslední zastavení a rozloučení. Když se vůz s rakví a průvodem zastavil, ujal se slova starosta Sokola p. Mareš. Po něm promluvil poslanec R. Mašata, starosta města Benešova p. J. Steindler, za komorní sdružení uč. O. Pičmon a zástupce Selské jízdy J. Olt. Po krátkém a dojemném projevu studentky gymnázia a zahrání státní hymny hudební četou 48 pěšího pluku, pohřební vůz pomalu odjížděl dojatým špalírem do Prahy. V Praze byla rakev s tělesnými ostatky prozatímně uložena v kostela sv. Štěpána.

Odpoledne 3. června 1935 kolem 14. hodiny se v Panteonu Národního muzea shromáždili Sukovi přátelé, ctitelé i žáci, zástupci vlády, zákonodárných sborů, představitelé vysokého učení a velké množství obecenstva.

U rakve spočívající na vyvýšeném katafalku a smutečně vyzdobené síni stáli čestnou stráž u rakve sokolové s tasenými rapíry a studenti konzervatoře. Mezi smutečními hosty se zúčastnili dr. E. Beneš s chotí, dr. Dérer, dr. Krčmář s chotí, dr. Trapl, president České akademie dr. J. B. Foerster, předseda Národní rady dr. Němec, rektoři a děkani pražských vysokých škol.

Smuteční slavnost zahájilo Ondříčkovo kvarteto, které zahálo Adagio ze Sukova Smyčcového kvarteta B dur. Hned po tom se ujal slova minstr dr. Krčmář, následně pronesl slova rozloučení dr. J. B. Foerster, dr. Branberger, dr. Štěpán a za holandské Sukovy přátele pan Doyer z Rotterdamu. Česká filharmonie zahrála pod taktovkou V. Talicha Sukův Smuteční pochod, který skladatel složil na počátku své umělecké dráhy. Na konec smutečního obřadu zazpíval pěvecký sbor Smetana státní hymnu.

Kolem šestnácté hodiny jsou obřady v Panteonu skončeny a žáci konzervatoře vynášejí rakev a věnce. Věnce jsou uloženy na dva ozdobené vozy a na vůz s trojspřežím je uložena rakev. Po seřazení se dává průvod na cestu přes Václavské náměstí, Národní třídou k Národnímu divadlu. U divadla se průvod s rakví zastavuje a z balkonu Národního divadla znějí smuteční fanfáry s Radúze a Mahuleny. Potom pokračuje průvod Rašínovým nábřežím kolem smutečně vyzdobeného domu kde J. Suk bydlel. Další zastavení bylo pod klášterem na Slovanech, kde hrají žáci konzervatoře za řízení prof. J Koláře fanfáry ze Sukova pochodu V nový život. Před vyšehradskou radnicí dává Praha poslední sbohem skladateli a kvarteto lesních rohů České filharmonie hraje státní hymnu. Rakev přenášejí z vozu na fourgon, který se volným tempem rozjíždí následován dvěma vozy s věnci na cestu do Křečovic.

V Neveklově očekávalo auto se zesnulým J. Sukem na čtyřicet členů Selské jízdy, kteří přenesli rakev na vůz tažený třemi páry koní. Neveklovský starosta obce a starosta tamního Sokola p. dr. Francl pronesl řeč na rozloučenou a Selská jízda vezla zesnulého J. Suka do Křečovic. Nad Křečovicemi přivítal domů se vracejícího umělce starosta obce Josef Plachý. K domu smutku dorazil průvod po dvacáté hodině. Křečovštví hasiči přenesli rakev do Mistrova pokoje a položili ji na katafalk.

V úterý 4. června 1935 časně ráno přicházeli a přijížděli účastníci pohřbu, aby se poklonili mrtvému umělci. V devět hodin hasiči vynesli rakev na náves a uložili ji na katafalk vedle pomníku padlých. Čestnou stáž měli členové hasičského sboru. Po smutečním projevu křečovského starosty J. Plachého promluvil zdejší ředitel školy J. Muška, za hasičský sbor p. uč. Poták, za spolek divadelních ochotníků Suk v Křečovicích p. uč. Jiřičko, starosta Sedlčan p. Bilina, za sokolstvo p. dr. Francl, selskou jízdu p. Olt, tajemník Městského úřadu Nový Knín p. Amort a závěrem promluvil člen Sukova kvarteta z Čes. Budějovic. V jedenáct hodin po církevních obřadech se vydal smuteční pochod vesnicí a odnesl rakev do kostel sv. Lukáše.

Děti z Čerčan zazpívaly za řízení p. uč. O Pičmana Beethovenovu píseň Anděl lásky. Při rekviem hrál na varhany profesor pražské konzervatoře Bedřích Wiedermann. Pražské kvarteto předneslo Sukovu Meditaci na svatováclavský chorál a Adagio ze smyčcového kvarteta G dur. Posluchačka konzervatoře Aša Slavická zazpívala skladatelovu oblíbenou píseň Hospodin je můj pastýř z Dvořákových Biblických písní. Dechový soubor posluchačů konzervatoře řízený prof. P. Dědečkem zahrál Smuteční pochod V. J. Tomáška. Potom promluvil v kostele u rakve Mistrův přítel Vítězslav Novák. Členové Selské jízdy přenesli rakev ke hrobu a zde promluvil a s Mistrem se rozloučil hudební skladatel p. F. Pícha, prof. Dr. M. Svoboda, řed. Fr. Krofta za Pěveckou obec čsl. a řídící učitel J. Souhrada z Čerčan. Závěrečné slovo měl hudební spisovatel ing. Otakar Šourek. Kvarteto lesních rohů zahrálo státní hymnu a Mistrovo tělo zvolna bylo spuštěno do hrobky. Dlouho se ještě u hrobu účastníci pohřbu loučili s Mistrem Josefem Sukem.

Věnce a květinové dary nebylo možno pro velký počet dáti na hrob. Jen věnců bylo na šedesát a byly postaveny ke zdi kostela.

Smuteční obřady z Panteonu vysílal Český rozhlas od 14.30 hod. Ve večerním pořadu ve 22.15 byla vysílána reportáž z pohřebního průvodu Prahou. Z cizích stanic vysílali celý průběh smuteční slavnosti jugoslávské stanice Bělehrad a Záhřeb a holandská stanice Hilversun.

Celý pořad z kostela i od hrobu byl přenášen rozhlasem firmy Suchánek z Benešova na prostranství před kostel. Účast na pohřbu byla odhadnuta na 4000 osob. Dopravních prostředků bylo napočítáno na 12 autobusů a 80 aut.

Tak se rozloučila veřejnost s hudebním skladatelem, dlouholetým členem Českého kvarteta a rektorem konzervatoře Dr.h.c. Josefem Sukem.

Novotný Pavel