Seminář - Josef Suk známý neznámý
[Křečovické listy 14/2006]

Vraťme se o rok zpět do květnových dnů roku 2005. Městské muzeum v Sedlčanech uspořádalo u příležitosti 70. výročí úmrtí Josefa Suka seminář zaměřený na život a dílo tohoto skladatele. Na zasedání, které proběhlo loni 25. května 2005, zazněly referáty muzikologů z Českého muzea hudby a z hudebně historického oddělení Etnologického ústavu Akademie věd ČR. Referáty přednesli autoři, kteří se Sukem intenzivně zabývají.

Dagmar Štefancová - Skladatel u kvartetního pultu (České kvarteto) Jana Vojtěšková - Rodný kraj v korespondenci Josefa Suka Jarmila Taverová - Josef Suk sběratel (výstava byla v pražském Muzeu hudby Antonína Dvořáka) Tereza Kibicová - Josef Suk jako autor klavírních úprav děl Antonína Dvořáka Jan Kachlík - Josef Suk jako zprostředkovatel nakladatelského záměru - Smyčcový kvartet G dur op. 106 Zdeněk Nouza - K Tématickému katalogu děl Josefa Suka Eva Paulová - Sukovy portréty známé i neznámé

Sukovo loňské výročí bylo připomenuto v Benešově a Sedlčanech výstavou, řadou koncertů Sukových skladeb. Před budovou Základní umělecké školy v Benešově, která nese Sukovo jméno, byl odhalen pomník - reliéf - Josefu Sukovi v nadživotní velikosti.

Hudební nakladatelství Editio Bärenruter Praha vydalo na přelomu roku 2005 dvě knihy týkající se života a díla Josefa Suka.

Josef Suk dopisy - o životě hudebním i lidském
K vydání připravila Jana Vojtěšková. Je to unikátní soubor 412 dopisů Josefa Suka, který je možno číst jako kroniku života tohoto hudebního skladatele.

Josef Suk tematický katalog skladeb
Autoři Zdeněk Nouza a Miroslav Nový. Kniha je v českém a anglickém jazyce.

Tyto dvě obsáhlé knihy jsou významným a neocenitelným přínosem dokumentů k poznání života a tvorby křečovického rodáka.

Knihy vyšly, jak se v tiráži uvádí, s laskavou podporou skladatelova vnuka Mistra Josefa Suka a Ministerstva kultury České republiky

Pavel Novotný