Obec Křečovice
Křečovice

Historie SDH

Sbor dobrovolných hasičů v Hořeticích byl založen roku 1910. První valná hromada se konala 6.5.1911, za členy se na ní přihlásilo 29 občanů obce. Do prvního výboru byl zvolen starosta Josef Němeček, velitel František Bára a jednatel Václav Vršecký.

10.6.1923 se v Hořeticích poprvé konal sjezd Hasičské župy Ostromeč, kterého se zúčastnilo 17 sborů. Soutěžily v požárním útoku a sekerkovém cvičení, na nějž vycvičil náš sbor velitel Bára.

Na počest 6O let od první valné hromady se dne 2O.června 1971 pořádala soutěž, na kterou přijelo pět dalších soutěžních družstev (Křečovice, Nahoruby, Jablonná, Strážovice, Pořešice) a přihlíželo jí přes 200 diváků. Naše družstvo vyhrálo. Po skončení se konala taneční zábava na parketu před hospodou. K tomuto slavnostnímu jubileu byla vydána brožura ve tři sta výtiscích.

[historie]

Po šesti letech, 26.6.1977, se v naší obci opět uskutečnila soutěž požárních družstev z okrsků Křečovice, Neveklov a Bělice. Disciplíny byly požární útok, jednotlivci na 100m, štafeta 4x100m a pořadový výcvik. Hořetické družstvo se umístilo na druhém místě. Po této akci následovala taneční zábava na nově otevřeném sále v místním pohostinství.

[historie]

Dalším významným datem byl rok 1993, kdy došlo ke sloučení našeho sboru s hasičským sborem Strážovice. Také byla započata stavba garáže na hasičské auto.

Při shromáždění hasičů z celého okresu Benešov v prosinci roku 2000 byli vyznamenáni nejstarší a zasloužilí hasiči. Z našeho sboru byl oceněn Antonín Kopka.

14.8.2010 uspořádal náš sbor slavnost k příležitosti sta let od založení sboru.

Dne 13.10.2011 byla sboru udělena medaile Za příkladnou práci.

V současné době má Sbor dobrovolných hasičů v Hořeticích 40 členů. Z toho je 23 mužů, 10 žen a 7 dětí. Výbor tvoří starosta sboru Josef Trnka, místostarosta František Kruchňa, velitel hasičů Karel Šácha, jednatel Martin Krampera, hospodář Aleš Kruchňa a preventář Ladislav Trnka.

Náš sbor má celkem tři soutěžní družstva – mužské, ženské a dětské. Všechny se pravidelně zúčastňují okrskových soutěží, kde obsazují přední příčky. Několikrát do roka také vyjíždí mimo okrsek Křečovice na různé hasičské soutěže a poháry. Od roku 2012 pořádá náš sbor vlastní soutěž v hasičském sportu Memoriál Josefa Boučka.

Nejen při soutěžích, ale i při brigádách a jiných akcích sbor využívá svou techniku, do které patří požární stříkačky PS 8 a PS 15, trambus Škoda 706 RTHP a nově zrenovovaná Praga RN. Také další vybavení se postupně obnovuje. Zatím se pořídila nová káď, savice s košem, proudnice, sportovní helmy, překážky a stuhy na závody jednotlivců na 100 metrů.

Mezi další aktivity našich hasičů patří vedení Hasičské klubovny, která slouží k hasičským i mysliveckým schůzím, sportovním turnajům, společenským akcím i akcím pro děti.

Pod SDH Hořetice spadají i obyvatelé z Hůrky, Hodětic, Brdečného a Strážovic. Tyto osady obce Křečovice v okrese Benešov u Prahy mají dohromady 135 obyvatel. Kromě Sboru dobrovolných hasičů tu velmi dobře funguje i myslivecké sdružení Hořetice. Kulturní život v osadách zajišťuje především hasičská klubovna se sálem v Hořeticích a klubovna obyvatelů ve Strážovicích. V osadě Hodětice můžeme nalézt velmi zachovalý gotický kostelík sv. Petra a Pavla ze 14. století. Přestože osady nemají příliš obyvatel, je v nich velmi živo a to i díky podpoře Obecního úřadu v Křečovicích, který vychází občanům vždy vstříc.

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

skoro jasno 9 °C 0 °C
středa 20. 3. zataženo 14/2 °C