Obec Křečovice
Křečovice

Historie SDH

Stručná historie a současnost SDH Nahoruby

Začátkem minulého století bylo na vesnicích mnoho staveb dřevených, krytých došky. Často tedy docházelo k požárům, pokud lehlo celé stavení popelem, byla to lidská tragédie. Nahorubští hospodáři se rozhodli, podobně jako v jiných obcích, založit požární sbor. Schůze, na které byl úmysl vysvětlen se konala 28.září 1900. V září r. 1901 byla podepsána smlouva o koupi stříkačky od firmy Smékal a činnost sboru se počala. V prosinci byly provedeny volby a ustavující výborová schůze se konala 29.12.1901. O dobrém počinu se obyvatelé přesvědčili v únoru r.1902, stříkačka byla hned využita při požáru v usedlosti čp.14 pana V. Rabiňáka v Nahorubech, v červnu pak při hašení požáru v Dalešicích.

Život sboru to není jen hašení požárů. 26.července 1904 se v Nahorubech konal desátý sjezd hasičské župy „Ostromeč“. Na tuto slávu se do Nahorub sjelo 160 hasičů, župa měla 15 sborů. Další župní sjezd hasičstva se v Nahorubech sjel v roce 1937. Provedené sekerkové a žebříkové cvičení si pamatovalo mnoho diváků a místní sbor má z této události i fotografie.

V průběhu let se doplňovala výzbroj, nakupovala se technika (motorová stříkačka), v r. automobil značky Robur, v r. 1988 pak sbor dostal moderní auto od VPU Praha 6. Upravovali se prostory pro hasičskou zbrojnici. Techniku a vybavení stěhovali několikrát, naposledy v r.2011.

Během let se sbor zúčastňoval různých okrskových soutěží, sportovních soutěží hasičských družstev. Družstva byla mužská i ženská a v posledních letech má sbor i dorostence.

V r. 1980 proběhlo v Nahorubech okrskové cvičení, do osmdesátého výročí založení sboru chyběl nějaký ten měsíc, ale i tak se místní rozhodli restaurovat ruční stříkačku. Vypadala skvěle. Můžeme se s ní i dnes chlubit po kraji, nejen díky restaurování místních hasičů, ale i díky těm, kteří ji v době protektorátu ochránili.

V r. 2001 se malou výstavkou připomnělo sté výročí založení hasičského sboru. Mohli jsme vidět fotografie z činnosti sboru, ty historické i novější, diplomy, různá ocenění a poháry ze soutěží.

Činnost sboru je stále pestrá. Zaměřuje se na preventivní a osvětovou činnost. Pro žáky ZŠ Křečovice sbor pořádal na Nové Živohošti „hasičské návštěvy“ s ukázkou techniky a hasičsko-sportovní akcí. V Nahorubech si vychovává nové členy, zapojuje je do soutěží hasičských družstev, akcí sboru, připravuje pro ně sportovní akce. Ty malé, ale i ty starší několikrát navštívil Mikuláš s čerty a andělem. V r.2012 sbor spolu s občany připravil slavnost, na které jsme si připomněli, že je tomu už tisíc let od první písemné zmínky o obci Nahoruby. Výstava dobových fotografií, hasičské techniky, setkání rodáků, to byly velké oslavy. Setkávání obyvatel a přátel z okolí si získalo oblibu, koná se tedy v letních měsících spolu s živou hudbou. A které setkání je známé i za hranicemi obce a blízkého okolí? No přece setkání příznivců traktorů značky Zetor. V roce 2014 proběhlo už desáté. A tak když se v Nahorubech něco děje, dá se tušit, že za tím budou místní hasiči.

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

skoro jasno 9 °C 0 °C
středa 20. 3. zataženo 14/2 °C