Josef Suk

Koncert a pietní vzpomínka k 68.výročí úmrtí skladatele Josef Suka [Křečovické listy 2/2003]

V křečovickém kostele sv.Lukáše se v neděli 25.května 2003 v 10.30 hod. konal koncert. V provedení umělců Josef Suk housle, Aleš Bárta varhany, Marie Matějková soprán a Magda Kaňková mezzosoprán. Kostelem se nesly tóny následujících skladeb:
pokračování »

Doctor Honoris Causa JOSEFU SUKOVI [Křečovické listy 2/2003]

Při slavnostním zasedání Umělecké rady Akademie múzických umění v Praze konané 13.června 2003, obdržel Josef Suk (vnuk skladatele J. Suka) z rukou rektora AMU profesora Petera Toperczera a děkana hudební fakulty profesora Jiřího Hlaváče čestnou vědeckou hodnost Doctor Honoris Causa.
pokračování »

Podblanický hudební podzim [Křečovické listy 3/2003]

Již devatenáctý ročník festivalu Podblanický hudební podzim a jeden koncert poprvé v Křečovicích. Tato největší regionální kulturní akce na Benešovsku ale i v celém Středočeském kraji, je odpočátku spjata s osobností barokního skladatele, louňovického rodáka Jana Dismase Zelenky.
pokračování »

Výročí [Křečovické listy 4/2003]

Čtvrtého ledna roku 2004 tomu bude 130 let od narození hudebního skladatele, hráče druhých houslí Českého kvarteta, Křečovického rodáka a čestného občana obce - Dr.h.c. Josefa Suka.
pokračování »

Do Křečovic na půlnoční [Křečovické listy 4/2003]

Lidé z daleka chodívali do Křečovic, aby si tam poslechli znamenitého varhaníka a zpěváka. Zvláště o svátcích, posvícení a zejména pak o pouti bývávala v křečovickém kostele slavná mše s hudbou a zpěvy.
pokračování »

Vzpomínka na hudebního skladatele Josefa Suka [Křečovické listy 5/2004]

V letošním roce 30.května v 10.30 hod. v křečovickém kostele si připomeneme výročí úmrtí Josefa Suka. Následující črtu s názvem „Trpká číše" napsal spisovatel Karel Čapek a byla otištěna v Lidových novinách v květnu 1935.
pokračování »

Pietní vzpomínka na skladatele Josefa Suka [Křečovické listy 6/2004]

Už tradičně se poslední květnovou neděli koná v kostele sv. Lukáše v Křečovicích detašovaný koncert Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. V letošním roce 30. května zazněly skladby:
pokračování »

Jubilant Josef Suk Dr.h.c. AMU [Křečovické listy 6/2004]

V měsíci srpnu 2004 se houslový virtuos Mistr Josef Suk dožívá 75 let. První lekce hraní na housle získává od svého otce. V deseti letech se ocitá u vynikajícího učitele Mistra Jaroslava Kociána. Když Jaroslav Kocián v roce 1950 zemřel přechází na konzervatoř do tříd profesorů Norberta Kubáta a Karla Šnebergra.
pokračování »

Pohřeb Mistra Josefa Suka před 70 lety [Křečovické listy 9/2005]

Smrt skladatele Josefa Suka rektora státní hudební konzervatoře v Praze bolestivě překvapila celou tehdejší kulturní veřejnost. Je málo umělců, kteří se těšili takové obecné úctě jako Josef Suk.
pokračování »

Sukovy Křečovice [Křečovické listy 10/2005]

Letošní ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro byl jako šedesátý v pořadí. Konal se od 12. května do 4. června 2005. Kdo nahlédl do oficiálního programu pražského jara dozvěděl se mimo jiné, že v neděli 29. května v 10.30 je v Křečovicích koncert v kostele sv. Lukáše. Letošního roku měl koncert dvě části.
pokračování »

Památce Skladatele Mistra Josefa Suka [Křečovické listy 13/2006]

Koncem května si připomeneme 71. výročí úmrtí hudebního skladatele Josefa Suka. Letošní pietní vzpomínka se uskuteční v Křečovicích 28. května v 10.30 hod, promluví Dr. Zdeněk Mahler.
Následující stať napsal Jan Miroslav Květ, přítel Josefa Suka, pod názvem: Josef Suk zemřel
pokračování »

Seminář - Josef Suk známý neznámý [Křečovické listy 14/2006]

Vraťme se o rok zpět do květnových dnů roku 2005. Městské muzeum v Sedlčanech uspořádalo u příležitosti 70. výročí úmrtí Josefa Suka seminář zaměřený na život a dílo tohoto skladatele. Na zasedání, které proběhlo loni 25. května 2005, zazněly referáty muzikologů z Českého muzea hudby a z hudebně historického oddělení Etnologického ústavu Akademie věd ČR. Referáty přednesli autoři, kteří se Sukem intenzivně zabývají.
pokračování »

Vzpomínka na křečovického Rodáka [Křečovické listy 14/2006]

V Křečovickém kostele sv. Lukáše se konal 28. května 2006 koncert u příležitosti 71. výročí úmrtí hudebního skladatele Josefa Suka. Za slunečného dne, přítomnosti několika televizních kamer a plného kostela zazněly skladby:
pokračování »

Dotkl Se Mě Prst Boží [Křečovické listy 15/2006]

Zdá se, že skladatel Josef Suk vystoupí díky novému filmu Dotkl se mě prst Boží z anonymity. Představuji si, jak se otevře jakési hudební nebe, kde nejsou návštěvy příliš vítány, protože autoři tam odpočívající přemýšlí, komu bude dále udělen talent božské kompozice, aby něco krásného vznikalo a lidé na zemi měli nějaké potěšení.
pokračování »

Mistr Suk mluví o svém mládí [Křečovické listy 17/2007]

Středa 28. listopadu 1934. V prostorném sále benešovského hotelu Na Poště je hlava na hlavě. Plná sedadla, plně obsazená všecka místa k stání. Zezadu špatně vidíš přes hlavy ztichlého houfu.
pokračování »

Koncert k poctě skladatele Josefa Suka [Křečovické listy 18/2007]

Pietní vzpomínka a koncert se konal 27. května v půl jedenácté v křečovickém kostele sv. Lukáše jako společenská akce 62. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro.
pokračování »

"Starý pán" křečovický [Křečovické listy 19/2007]

Tak povětšinou říkávali lidé váženému řídícímu učiteli křečovické školy.
Rodištěm Josefa Suka je Neustupov u Votic, kde se Františku a Marii Sukovým narodilo jedenáct dětí (což na tehdejší dobu nic neobvyklého). Nejstarší syn Josef s datem narození 29. září 1827 projevil zájem v mládí o studium a vykonal jednoroční kurz při hlavní farní Škole u sv. Jindřicha v Praze.
pokračování »

"Starý pán" Křečovický II [Křečovické listy 21/2008]

Řídící učitel Josef Suk bydlel ve škole se svou ženou Emilkou a sestrou Matěje Českého Veronikou. Škola byla osamělá, vpředu i vzadu vysoká stráň, vlevo na kopečku hřbitov, vpravo louka s potokem. Nebylo ani velký div, že byla často navštěvována zloději. Pan učitel musel někdy v noci se starou pistolí při podezřelém šramotu obcházeti neohroženě školu.
pokračování »

Při promoci v Brně [Křečovické listy 21/2008]

Děkovná řeč Josefa Suka dr. h. c. 9. 12. 1933.
Dostalo se mi nejvyššího vyznamenání a nejvyšší hodnosti jaké se může dostati umělci. Vděčně a s oddaností děkuji Vám, slovutní pánové, že jste uznali mé dílo za hodno takové pocty. Uctivě děkuji i ministerstvu školství, že potvrdilo laskavě tuto hodnost.
pokračování »

Pietní vzpomínka na Josefa Suka [Křečovické listy 22/2008]

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro, Muzeum Antonína Dvořáka, Společnost Josefa Suka, Obecní zastupitelstvo Křečovice a Římskokatolický farní úřad v Křečovicích uspořádali 25. května 2008 v kostele sv. Lukáše pietní vzpomínku na hudebního skladatele Josefa Suka (1874-1935).
pokračování »

Muzeum Josefa Suka v Křečovicích [Křečovické listy 22/2008]

Muzeum skladatele a pedagoga Josefa Suka zřídil v Křečovicích ing. Josefa Suk, syn skladatele. V roce 1951 jej před svou smrtí odkázal státu. V současnosti jej spravuje Muzeum hudby.
pokračování »

Rodný kraj v hudbě Josefa Suka [Křečovické listy 24/2008]

Už za života Mistrova otce Josefa Suka, který nastoupil místo učitele v Křečovicích r. 1846 a zastával je skoro padesát let, se staly Křečovice hudebním střediskem celého okolí. Na křečovické mše do kostela sv. Lukáše se scházeli zpěváci a hudebníci z širého okolí.
pokračování »

Člověk a skladatel [Křečovické listy 25/2009]

V kompozici této brožury chybí ještě ucelenější pohled na Josefa Suka. Profilů, sond, studií, vzpomínek, ba i knih na toto téma vyšlo poměrně dosti. Přesto však vítáme i tuto příležitost, abychom si připomněli Sukův význam v hudebním vývoji, jeho skladatelskou osobnost, kterou nelze odloučit o jeho osobnosti lidské.
pokračování »

Pietní vzpomínka [Křečovické listy 26/2009]

V neděli 31. května 2009 se v křečovickém kostele konal koncert k výročí 74 let úmrtí hudebního skladatele, křečovického rodáka a činného hudebníka Českého kvarteta Josefa Suka.
pokračování »

Oslava šedesátých narozenin Mistra Dra. J. Suka v Křečovicích [Křečovické listy 29/2010]

Křečovičtí občané přišli svému milému a váženému rodáku a čestnému občanu projevit blahopřání k jeho šedesátinám v den narozenin 4. ledna t. r.
Sukovy Křečovice
pokračování »

Dvořák a Suk – „Škůdci české hudby!“ [Křečovické listy 32/2010]

O té stará křivácké, nesmyslné kampani se sice dávno mlčí, dávno utichla, na rozdíl od díla obou skladatelů propadla sítem času, leč pro neinformované tu na závěr povězme aspoň pár orientujících slov. Případ patří do panoptika české malosti, pro niž je typické plivat na vlastní velikány...
pokračování »

Pod Blaníkem [Křečovické listy 33/2011]

Když se Josef Suk za tři dni po narození svého druhého vnuka Antonína vracel do Křečovic celý rozradostněn z dokončení „Epilogu“ a narození vnuka, napadl ho cestou z Benešova do Křečovic nástin pochodu, o který byl žádán Selskou jízdou. A než dojel do Křečovic, byl pochod v hlavě hotov i s textem, který plynul spolu s hudbou a potřeboval jen malé úpravy.
pokračování »

Pietní vzpomínka na skladatele Josefa Suka [Křečovické listy 34/2011]

Už tradičně se poslední květnovou neděli koná v kostele sv. Lukáše v Křečovicích detašovaný koncert Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. V letošním roce 29. května 2011 zazněly skladby:
pokračování »

Josef Suk - housle utichly [Křečovické listy 35/2011]

Josef Suk se narodil 8. srpna 1929 v Praze. Po maturitě na reálném gymnáziu vstoupil na pražskou konzervatoř. Největší vliv na něho měly hodiny u houslového virtuosa, profesora Jaroslava Kociána. Znal se s ním už od svého dětství, neboť Kocián často navštěvoval jeho rodinu.
pokračování »